BlogHAIR

Zpět

Zajímá Vás chemie? :)

Jak vlastně barva působí na vlasy, co s nimi ta chemie dělá?

Syntetická barva na vlasy obsahuje několik hlavních složek. Především pigment. Ploché a poměrně velké pigmenty najdete v barvách běžně dostupných v drogeriích. Kulaté a malé pigmenty se používají v profi barvách. Takový pigment je podobnější přírodnímu. Projeví se v tom, jak odráží světlo, barva je brilantnější. Ploché pigmenty dělají barvu matnou. Pigment je velice malý, zvětšuje se až po promíchání s oxidanty nebo jinými aktivátory. Je třeba aby se zvětšil až ve vlase.

Barva dále obsahuje Amoniak, který má za úkol otevřít vlas tak, aby se pigment dostal do kortexu, neboli do té vrstvy vlasu, kde se nachází přírodní pigment. Jeho koncentrace určuje agresivitu barevné směsi. A odvíjí se, od velikosti pigmentových zrn, kterým otevírá cestu do vlasu. Někdy se nahrazuje kyselými látkami. Pro vlas je zdravá koncentrace pod dvě procenta, což mají ty nejkvalitnější barvy.

Pak je tu Peroxid vodíku. Ten aktivuje pigmentová zrna a ty se vybarvují a vážou ve vlase. Jeho koncentrace se používá od 1.5 procent, což je směs, která nekryje šedé vlasy, ale pro ztónování je ideální. Šestiprocentní koncentrace se dá považovat za ještě zdravou a je ideální pro krytí šedin. Ale na jednou nebo více barvené délky vlasů už nepatří. Devíti až dvanácti procentní koncentraci kadeřníci používají k zesvětlování. Je to pro vlas zátěž a vždy dehydratuje vlas. Proto moderní barvy a zesvětlovače přidávají do barev hydrátory, které vlasovou náplň chrání už během procesu barvení.

Dále barva obsahuje emulgátory, stabilizátory a vůně a další látky. Barvy běžně dostupné v drogerii bývají agresivnější, mají větší pigment a vyšší koncentrace chemických látek. Je to způsobeno tlakem na nízkou cenu, za kterou se prodávají. Desetiminutové barvení je sice rychlé, ale hodně agresivní.  Renomované profesionální značky mají vlastní výzkum a  barvící technologie patentované a to je samozřejmě dražší. Pro vlas je nejmenší zátěž minimální koncentrace a delší doba působení, pomalý jemný barvící proces.

Jana Burdová

Váš kredit