BlogHAIR

Zpět

Interview ve Vlasovém speciálu s Janou Burdovou

Jaký by podle Vás měl být dobrý kadeřník? 

Má vlasy rád a vnímá je jako součást člověka. Rozumí jim, ví, co jim prospívá a co naopak. Bere na sebe odpovědnost nejen za střih a barvu, ale především za jejich kondici v dlouhodobém horizontu. Nikdy by neudělal nic, co by vážně poškodilo jejich strukturu. Ví, jaký je rozdíl mezi trendem a stylem. Průběžně se učí od zkušenějších nové techniky práce. Nikdy nepoužije větu – „jak to chcete?“ Pokládá otázky tak, aby zjistil Vaše očekávání, případně proč se identifikujete se svým vzorem na fotce. A to nejdůležitější: vidí, co je na vás krásného a umí nasměrovat vaši pozornost tím směrem.

Co Vás na Vaší profesi nejvíc baví/těší?  

Moje práce kadeřnický obor přesahuje na všechny strany. Starám se o zdravý chod a rozvoj naší společnosti, učím své zaměstnance, mám na starost i marketing. Rok jsem například pracovala na novém webu a dalo to nesmírnou práci. Píšu články a nově i BlogHair. Když pečuji o klienta na křesle, říkám, že je to za odměnu. Vědomě se snažím najít potěšení v každé aktivitě, ať je jakákoliv.

Jaké jsou teď aktuální trendy v barvení a střihu vlasů? A jaké jsou nejžádanější?Nakonec je to jednoduché – chcete-li být trendy – mějte svůj styl.

Aktuální a zároveň nadčasový je trend zdravých vlasů. Pokud máte jakoukoliv barvu nebo střih ze zdravých vlasů – ubere vám to spolehlivě deset let. Samotný odstín a tvar – trendům nikdy nepodléhá – vlasy nejsou šaty, nepřevlékají se dle sezony. Dlouhodobé trendy můžete vnímat – například u přirozeně vlnitých a kudrnatých vlasů – už se čím dál více žen naučilo je nosit. Nerovnají je jako dosud, ale hledají kadeřníky, kteří je umí střihnout tak, aby vynikla jejich osobitost. A u barvení konečně pozoruji tendence k transparentním barvám. Vypadají samozřejmě přirozeněji – podobně jako kvalitní korunka na zubu – na svém povrchu je také průsvitná, s vlasem je to podobné.

Během své kariéry jste dostala řadu ocenění. Kterého/kterých si nejvíc ceníte a proč? 

Vážím si titulů z Hairdrressing Awards zejména proto, že se jedná především o tvůrčí platformu realizovanou v rámci mezinárodních pravidel a s volnou účastí kohokoliv, kdo si na to troufá. Ve výsledku to znamená, že je to jediná soutěž v Evropě, kde se potkávají nejúspěšnější kadeřnické osobnosti. V HDA jsem byla oceněna třemi tituly Hairdesser of the Year, a nakonec Hall of Fame. Víc už to nejde :)

S jakými mýty o barvení/úpravě vlasů se nejčastěji setkáváte? 

Že blond musí být bílá a studená. Říkám tomu český syndrom. Nikde v zahraničí se s tím nesetkávám. Když komunikuji s novou klientkou, která za mnou přijde s tím, že její blond jí připadá stále žlutá a její kadeřník s tím nic nesvede a já vidím, že její vlasy jsou odbarvené tak, že už v nich nezbyl žádný život – je to chyba. Nebudete vypadat jako odbarvené „sama-doma“, pokud vaše blond bude mít odstíny zlata nebo medu. Naopak, stříbrné a šedé odstíny sluší jen velmi mladým tvářím, pokud k nim nejste perfektně nalíčená a oblečená – přidají vám na věku. Navíc silně odbarvený vlas je suchý a bez lesku. Zapomeňte už konečně na podpultovou C10.

Co dělají lidé v péči o vlasy nejčastěji špatně? 

Poškozují je nevhodnou domácí péčí. Na tohle téma jsem spolu s Redken natočila instruktážní videa, kde postupně veřejnost učím vyhnout se tomu, co jejich vlasy zbytečně poškozuje. Od rozčesávání, mytí až po nevhodnou aplikaci například laku na vlasy. Asi nejčastější bývá „důkladná“ masáž při mytí vlasů. Opravdu toto ne. Vlas, pokud je mokrý, je velmi citlivý na poškození. Pokožka hlavy taktéž. Jemnou masáž si můžete udělat kdykoliv během dne, ale ne silou rukou, jen prstů. Videa najdete na webu i na facebooku.

Jací jsou Češi v úpravě vlasů? Mají odvahu? Nebo jsou spíš konzervativní? 

Ale to je přeci závislé na nás – kadeřnících. Jak vypadají vlasy Čechů je naše vizitka. Pokud budou kadeřníci stále stříhat „do podkovy“ jejich zákazníci to prostě budou mít na hlavě. Jakmile nabídnete klientce něco nového a umíte to přizpůsobit přesně pro ni – jde do toho bez obav. Nemluvím o experimentu – musím vědět, co dělám. Mám tuhle důvěru ráda.

Jste i pro domácí barvení vlasů, nebo pouze pro profesionální a proč?

Je to podobné, jako byste se rozhodla si doma spravit zub. Nebude to stát za nic. Technologie barvení vlasů se za posledních patnáct let velice posunula dopředu – kadeřník – pokud se vzdělává to ví. Je schopen klientovi barvit vlasy tak, že nepoznáte, že barva není vaše. Například tolik oblíbené zesvětlování – bývalé melíry. Dnes už ručně malované do vlasů technikou Balayage. Pokud ji kadeřník umí dobře, stačí ji obnovit po šesti měsících. Máte-li šediny, dá se barvení přizpůsobit tak, aby nebylo třeba tak často. Tohle vše doma udělat nejde. Pokud přesto barvíte doma, nejdůležitější rada je – barvěte vždy jen odrosty, nikdy stejnou směs nerozčesávejte na celé vlasy. Ani nakonec, ani naředěnou vodou. Pro vlasy je to nesmírně poškozující.

Je u nás mezi mladou generací stále zájem o kadeřnickou profesi? Kdo toho není schopen, nedá to. Ti stateční jsou ale nakonec odměněni – spokojený klient vám vrátí všechnu energii zpět svým úsměvem, a ještě vám zaplatí.

Zájem je, ale studenti mají o našem oboru romantické představy. K tomu, být klienty dlouhodobě vyhledávaný kadeřnický odborník, vede dlouhá cesta získávání zkušeností především v oblasti servisu. Kadeřnictví je služba se vším všudy. Klient chce běžně upravit v sobotu večer na akci, očekává, že se mu přizpůsobíme. Není to oběť – je to tvorba a umění.

Máte jako kadeřník nějaké nesplněné přání, sen

Kadeřničina mne denně učí porozumět člověku, jeho strachům i tužbám. Dovoluje mi pracovat s tím. Měnit pohled ženy na sebe sama. Učí mne vidět krásu v každém, kdo se mi posadí před zrcadlo. Tohle si ani ve snu neumíte představit :)

Váš kredit