BlogHAIR

Zpět

Jak se mění v čase služby poskytující péči o vzhled? A má náš osobní styl vliv na naše sebevědomí?

Jano, vybudovala jste vlastní obchodní značku, která úspěšně produkuje výjimečné kadeřnické a kosmetické služby již více než deset let.  Jak se daří luxusním službám v současné době v České republice?

Studio Jana Burdová jsme otevírali v době, kdy se začínalo stále častěji mluvit o začátcích celosvětové ekonomické krize. Málokdo z nás věděl, co to vlastně znamená a jaký vliv tento stav bude mít na chování lidí jakožto potenciálních klientů a na obchodování jako takové. Ze zkušenosti mohu potvrdit fakt, že pokud obchodujete s luxusem, zájem klientely je v České republice výrazný. Pokud mluvíme o luxusu z hlediska nejvyšší možné kvality poskytovaných služeb nebo zboží, a maximálního ohledu na zájem a očekávání zákazníka. Dlouhodobě naše služby vyhledávají lidé, kteří chtějí zažít pocit klidu a důvěry a bezpečí. Přejí si, aby o jejich vzhled pečoval odborník, který důkladně rozumí tomu, co dělá. Chtějí informace, jak o svůj vzhled pečovat i doma zdravým způsobem. A především očekávají, že se budou cítit lépe, svěžejší, krásnější. Dobrý pocit ze sebe sama vnímá stále více žen i mužů jako důležitou součást života a ocení, pokud najdou prostředí, které umí takový servis poskytnout.

Jak se mění servis poskytovaný v kadeřnických a kosmetických službách v posledních deseti letech?

Naštěstí velice moc a úplně ve všech ohledech. Žijeme v době, kdy je vnějšímu vzhledu často dáván minimálně stejný význam, jako jiným hodnotám. Týká se to pracovního prostředí ale stále více i našeho soukromého života. Pokud si přejete na své okolí působit určitým dojmem, například potřebujete v práci potvrdit svou úspěšnost, zaujmout svého manžela nebo se prostě jen cítit lépe při pohledu do zrcadla, nevystačíte s přístupem „umýt a jít“. Pokud se rozhodnete spolupracovat s odborníky, hledejte takové, kteří berou svou práci vážně. A buďte nároční na to, jak se během společné práce na úpravě svého zevnějšku cítíte. Například pečuje li o vás kadeřník kvalitním způsobem, zajímá se o váš životní styl, pochopí vaši osobnost i touhu vypadat určitým způsobem a to vše zakomponuje do návrhu střihu, barvy a další péče. Dokáže najít více stylů, které vám budou slušet, a rozhodovat bude spolu s vámi. Bude vnímat, jak se cítíte po změně. A hlavně – pokud nebudete zcela nadšena z výsledku, v klidu najde vhodné řešení tak, abyste se cítila být sama sebou.

Velmi se rozvíjí také výzkum v oblasti vlasové, pleťové a tělové kosmetiky. Klienti žádají viditelné výsledky, produkty, které nepoškozují zdraví a také jednoduchou aplikaci. Profesionální kosmetika se chová podobně, jako jiné výrobky, některá má vyšší výkon, jiná menší. Záleží jen na vás, jakou výkonnost od péče očekáváte. Dnes už opravdu umíme řešit problém například hodně zeslabených nebo vypadávajících vlasů mnohem úspěšněji, než před deseti lety.

Nejvýraznější změnou v poskytování kadeřnických a kosmetických služeb je způsob práce, který vede k uzdravení vlasů a pleti. V tomto směru by už odborníci neměli dělat kompromisy.

Víme o vás, že považujete celoživotní vzdělávání ve svém oboru za nezbytné, proč?

Vzdělání je důležité v každém oboru, minimálně v rozsahu získávání a výměny informací. V Čechách má náš obor jeden velký handicap. Nepodařilo se mu zatím zcela srovnat krok s Evropou. Zatímco kadeřnický svět se v šedesátých letech začal rychle rozvíjet a měnit, v českých odborných školách se učebnice dodnes příliš nezměnily. Možná proto vás dodnes některá kadeřnice přivítá větou: „Tak jak to chcete?“ A pokud výsledek není podle vašich představ, dozvíte se, že „takhle jste to přeci chtěla“.  Pokud s vámi někdo takto zachází, jednoduše odejděte.

Dobrá zpráva je, že větší centra, zabývající se službami péče o vlasy, pleť a tělo už začínají využívat dynamického rozvoje v oboru a investují do vzdělání svých týmů.  

Vy sama i vaše značka je velkým propagátorem zdravého životního stylu, projeví se například strava na našich vlasech nebo pleti?

V každém případě a zásadně. Vlasy jsou orgán lidského těla, podobně jako pokožka. Pokud naše tělo nebo duše strádá, mozek jednoduše přesměruje energii do životně důležitějších orgánů a my si všimneme, že vlasy jsou najednou bez lesku, lámou se nebo vypadávají. Neuvědomíme si souvislost například s dlouhodobým vyčerpáním, nebo neřešeným osobním problémem. Vlasy a pleť jsou vlastně první projev určité nerovnováhy v našem těle. Samozřejmě nás ovlivňuje také genetika, ale více než šedesát procent vyplývá právě z našeho životního stylu. Jednoduše řečeno, abych vypěstovala klientce krásné zdravé vlasy, musím ji nejdříve dostat do pohody. Začínáme střihem, který podpoří hezké rysy tváře, zvolíme odstín barvy vlasů podle pleti a barvy očí tak, aby se cítila svěže a šik. Když se člověk cítí krásně, začíná se jinak chovat a má chuť v této cestě pokračovat. Snažím se, aby moje práce byla jakousi motivací ke změně nejen vzhledu, ale k chuti mít více rád sebe sama. Tohle vědomí totiž dělá tu nejkrásnější proměnu a je zdrojem velké energie.

Jakou roli ve vaší práci představují neustále se měnící módní trendy?

Mám je ráda, avšak nepřeceňuji je. Pro práci s klientem využívám mnohem více jeho osobní styl. Trendy ho mohou doplňovat, nikoliv převálcovat. Výjimkou jsou osobnosti, které svůj styl staví právě na změně, tam mohu využít trendy opravdu naplno. Využívám k tomu zkušenosti ze Sassoon Academy v Londýně. Je to absolutní špička především ve vývoji technik střihů a světových kadeřnických trendů. Několik týdnů v roce mám možnost pracovat s lidmi, jejichž kreativita nemá žádné hranice. Tuto inspiraci pak přenáším na svůj tým a klienty našeho Studia. Jako součást vzdělávání i zábavy. Práce musí bavit, jinak se nedá dělat naplno.

Která práce je pro vás větší zábavou – vedení firmy nebo práce s klientem?

Abych mohla dlouhodobě pracovat s klienty v Čechách na té úrovni, kterou potřebuji, vytvořila jsem kolem sebe prostředí, kde poskytujeme kadeřnický servis způsobem, který by obstál v Paříži, v Londýně nebo třeba v New Yorku. Tento přístup je dennodenní výzvou jak pro mne, tak pro mé spolupracovníky. Stává se pro nás více vášní, než prací. Rutina je neznámý pojem. Při práci s náročnou klientelou neustále improvizujeme, vnímáme změny očekávání a přizpůsobujeme se jim. Takový způsob práce generuje spoustu energie pro všechny zúčastněné. Jsme v podstatě taková kreativní dílna. Každý z nás denně něčím přispívá k tomu, aby čas, který u nás klient prožije, byl inspirativním zážitkem.

Zmínila jste spolupráci s náročnou klientelou, čím je specifická?

No tím, že považuje jakékoliv své přání za možné. O nápadech ani nemluvím. Někdy nevím, jestli inspirujeme klienty my, nebo více oni nás. Je to milé. Velmi si vážím toho, že nám důvěřují natolik, že bývají velice otevření. Tímto způsobem vlastně relaxují. Klient u nás není pánem, je naším přítelem. V tomto nastavení fungujeme tak nějak přirozeně. No řekněte, je možné pak nevyřešit jakýkoliv problém nebo starosti? Nebo se o to alespoň nepokusit?

VE SVÉM KADEŘNICKÉM A KOSMETICKÉM STUDIU JANA BURDOVÁ VEDE TÝM LIDÍ, KTEŘÍ SE STARAJÍ NEJEN O KOMPLEXNÍ VLASOVOU PÉČI, ALE TAKÉ O OBLIČEJOVOU A TĚLOVOU TERAPII. ZÁKLADEM JEJÍ PRÁCE JE SPOLUPRÁCE S KLIENTY, KTEŘÍ HLEDAJÍ VLASTNÍ STYL A SKUTEČNĚ ÚČINNOU POMOC V PÉČI O VLASY. O SVÉ ZKUŠENOSTI SE JAKO ART DESIGNERKA PROFESIONÁLNÍ VLASOVÉ KOSMETIKY REDKEN RÁDA DĚLÍ S MLADÝMI KADEŘNÍKY A POMÁHÁ JIM TAK V PROFESNÍM RŮSTU.