BlogHAIR

Zpět

Rozhovor s Janou - nejen o vlasech

Spolu s partnerem založili a vybudovali obchodní značku Jana Burdová, na jejímž počátku byla péče o vlasy jiným způsobem, než bylo do té doby zvykem. Jak? Změnila pořadí priorit kadeřnických procedur. Postavila uzdravení vlasu na první místo. Střih i barva jsou velice důležité, nicméně všude kolem sebe vnímala tolik žen, které se snažily mít pěkné vlasy, které nevěděly jak na to. Stala se profesionálem na pěstování zdravých vlasů, pravda někdy trochu nekompromisním.

Aby se o její práci dozvědělo co nejvíce lidí, zúčastnila se prestižní Hairdressing Awards. Titul z této kadeřnické soutěže má mezinárodní platnost a otevírá cestu na samý vrchol. Janě se povedlo zvítězit v mnoha kategoriích a získat i třikrát ocenění nejvyšší – Haidresser of the Year. Na nějakou dobu to dalo její tvorbě trochu jiný směr, ale jen proto, aby se vrátila k podstatě své práce mnohem zkušenější.

„Naučila jsem se vnímat to, co klient, který ke mně přijde, vůbec nevysloví. Dívá se do zrcadla a hlavou mu běží příběhy složené ze všech zážitků prožitých v minulosti. Zjistila jsem, že zrcadlo není jen pomůcka v mé práci, ale zvláštním způsobem působí na každého, kdo se do něho dívá. Člověk se stane citlivějším. Teď nemluvím o tom, že žena bývá věčně nespokojena se svou váhou, postavou a podobně. Vnímám více různé druhy strachů a obav, únavy a úzkosti. To vyplývá ze dvou věcí – řešíme, co o sobě slyšíme od blízkých a k tomu to, co o sobě soudíme sami. Náš vnitřní hlas je slušný kritik. Někdy mi nekonečně komplikuje práci s klientem. Typická prohlášení – mám kulatý obličej, mám strašné vlasy, jsem tlustá – takhle tvrdě se k sobě ženy staví zcela běžně. To, co pro ně mohu udělat a dělám to naplno, je přesměrovat pozornost k tomu, co je krásné. Hezké oči, milý úsměv, a právě hezké vlasy, které stačí jinak upravit a je to. Někdy se stane, že žena ode mne poprvé slyší, že je hezká. Mám dar vidět krásu a umím jí přizpůsobit to ostatní. Když jsme s prací hotovi a ona se na sebe dívá a usmívá se, protože se sobě líbí, je to obrovský pramen energie, který proměňuje nejen ji. Přesně podle staré moudrosti – změň sebe a změníš svět :)“

Práce Jany s klientkou tak výrazně přesahuje klasickou kadeřnickou práci. Je více průvodcem na cestě k hledání spokojenosti se sebou sama a pomáhá ženám změnit to, co jde a přijmout to, co změnit nejde.

Proč na to jde právě přes vlasy? Vlasy jsou mimořádný „materiál“. Mají svůj život, svou paměť. Jsou s námi spojené, vyrůstají z nás. Navíc jsou jediným orgánem těla, který můžeme měnit a vybírat si, jak nás budou ostatní vnímat. Ve vlasech je spousta sdělení. Poznám to dříve, než se jich dotknu. Pokud je žena dlouhodobě vyčerpaná, nemůže očekávat, že vlasy budou zářit zdravím. Naše tělo je chytré, pokud má nedostatek energie, přesměruje ji k životně důležitým orgánům. Na vlasech se o projeví poměrně rychle. Zplihnou, začnou se lámat a nakonec padat. Dobrá zpráva je, že pokud dokážeme svou energii obnovit, vlasy opět dorostou a uzdraví se. A to i po několika letech.

Jana sama se vzdělává v Sassoon Academy v Londýně, což je takový kadeřnický Harvard. Má jako jediná Češka absolvováno více než 400 hodin. Je na to patřičně hrdá. "Velmi si vážím všech zkušeností, ale nejvíce příležitosti pracovat osobně s Markem Hayesem. Je duší akademie a dlouholetým žákem zakladatele této klasické kadeřnické školy a zároveň největší kadeřnické osobnosti Vidala Sassona. Je to doslova kreativní dílna, když tam jsem, připadám si jako houba – nasávám vše co vidím a slyším. Pak se vrátím mezi své kolegy do studia v Teplicích a postupně jím předávám kadeřnickou dokonalost. Mám ráda tuhle část své práce. Dívám se, jak novinky přijímají klienti a jak společně ovlivňujme trendy a přidáváme je citlivě do osobních stylů našich zákazníků. Kadeřničina je tvrdá a náročná práce, ale pokud se dělá tímhle způsobem, vrátí vám vše dvakrát zpět".

Jana se podílí na rozvoji značky spolu se svým životním partnerem. Úkoly mají rozdělené a funguje to. Má na starosti marketing a psaní článků nejen o vlasech na BlogHair, který je součástí nového webu a má za úkol přinášet jednoduché rady a tipy pro domácí péči o vlasy. Ve spolupráci se značkou Redken natáčí krátká videa, kde ukazuje jak správně na běžnou péči – třeba na mytí vlasů. Její zkušenosti tak pomáhají i lidem, kteří se na její křeslo zatím nedostali. Navíc se každý může inspirovat, jak správně používat třeba masku na vlasy a jak udělat jednoduché domácí twisty ve stylu Beach waves.

Co dělá, když není ve svém kadeřnickém světě? Má ráda maximálně jednoduchý životní styl, proto doma nemá ani ledničku, ani televizi. Jí čerstvé jídlo a nemusí ho mít třikrát denně. Důvěřuje svým instinktům, a pokud to jde, dělá věci v souladu s přírodou. Její cesta ke spokojenosti je být tady a teď. Nic jiného k dispozici tak jako tak nemáme.

 

Váš kredit